Jak se ubránit podvodům na sítích

Publikováno: 26.09. 2023S podvody na Facebooku a Instagramu se setkáváme velice často, většinou se jedná o malé organizované skupinky, které posílají tisíce zpráv s podezřelými linky uživatelům sociálních sítí.

Za poslední dobu se aktivně rozšiřuje tzv. Facebook Restricted Scam - kdy vás falešný profil administrace sociální sítě vyzývá ke kliknutí na zadaný odkaz vzhledem k omezení účtu.

Jak se vyhnout tomuto podvodu:

Buďte skeptičtí vůči nevyžádaným zprávám

Nevěřte náhodným zprávám o blokaci nebo omezení vašeho účtu. Pokud máte skutečnou obavu, že by váš účet mohl být zablokován, kontaktujte přímo platformu. Oficiální blokace a varování chodí formou upozornění, ne zprávy.

Zkontrolujte si profil uživatele

Falešný profil poznáte snadno, nejčastěji je čerstvě vytvořený, nemá žádné sledující ani “To se mi líbí” a často ani žádné příspěvky. Případně může být umístěn na neodpovídající lokalitě. Oficiální stránka Facebooku i Instagramu má ověřenou známku a samozřejmě mnoho relevantních příspěvků a sledujících.

Pishingové linky

Pishingové linky ve zprávách vás dostávají na falešné webové stránky, přejetím (ne kliknutím) na tyto linky se zobrazí odkaz, který často obsahuje gramatické chyby, chyby ve spelování atp.

Nesdílejte heslo

Jediným místem, kde můžete bezpečně zadat své heslo jsou oficiální stránky sociálních sítí, neuvádějte vaše heslo do externích stránek ani zpráv.

Upozornění na přihlášení

Ujistěte se, že vaše upozornění na přihlášení jsou zapnutá. V tomto případě vám přijde upozornění, které musíte autorizovat na základě toho zda se jedná o vás nebo o někoho jiného.

Zapněte si dvoufázové ověření

Dvoufázové ověření přidá extra krok pro přihlášení do vašeho účtu, jedná se tedy o dvojitý způsob ochrany proti nevyžádanému přihlášení.

Vytvořme spolu skvělý projekt

Kontaktujte nás